Otel Ekle

Erdek Otelleri ve Ocaklar Otelleri

Otel Ekle
Zeytinliada’dan çıkan yeraltı suyu her derde deva
Erdek - Erdek resimleri

Zeytinliada’dan çıkan yeraltı suyu her derde deva

Erdek’te Zeytinliada’dan çıkan sıcak ve soğuk olmak üzere iki kaynak suyunun, cilt ve göz hastalıklarına iyi geldiği bildirildi.
Meryem Ana Kilisesi’nin bulunduğu Erdek ilçesine bağlı Zeytinliada’dan çıkan sıcak ve soğuk olmak üzere iki kaynak suyunun, cilt ve göz hastalıklarına iyi geldiği bildirildi.


Zeytinliada’da yürütülen arkeolojik kazının başkanı Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Öztürk, yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müze Müdürlüğü ve Erdek Belediyesi’nin desteğiyle 6 yıl önce başladıklarını söyledi.


Adanın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın önerisiyle, Türkiye’nin ilk Arkeopark Ada Müzesi olacağını ifade eden Öztürk, adada gün yüzüne çıkarmaya çalıştıkları kilisenin yaklaşık bin 500 yıllık geçmişinin bulunduğunu anlattı.


Antik kaynaklarda “Dünyanın en güzel kilisesi” olarak geçen adadaki tarihi yapının, bölge ve ülke turizmi adına önemli rol oynayacağını belirten Öztürk, “Kilise tam olarak gün yüzüne çıkarılmış değil ancak neredeyse tamamlandı. Bu yılki kazılar sona erdi. Yaz aylarında devam edeceğiz” dedi.


Kilisenin, Ortodoks mimarisine uygun bir planla yapıldığını aktaran Öztürk, şöyle devam etti:
“Su kanalları belirledik. Adanın altında iki su var. Biri sıcak diğeri su akıyor. Bu sular, incelenmek üzere İstanbul’a gönderildi. Deri ve göz hastalıklarına iyi geldiği belirlendi. Bu suların vaftiz suyu olarak kullanıldığına yönelik elimizde güçlü veriler var.


Ayrıca ada, Osmanlı döneminde karantina adası olarak kullanılmış. O dönemlerde ciddi rahatsızlıkları bulunanlar, bu adaya getirilmiş. Şifalı Sudan faydalanmışlar.
Sağlığına kavuşanlar, geldiği yere dönmüş, tedavisi olumsuz sonuçlanıp ölenler burada defnedilmiş. Yüzlerce yıl önce ‘vaftiz’, ardından ‘şifa suyu’ olarak kullanılan iki kaynak suyuna sahibiz.”


Küçük Ayazma …
Öztürk, suların uzun yıllardır şifalı olduğunun bilindiğini belirterek, “Birçok kişi teknelerle adaya çıkıp, yanlarında getirdikleri şifalı sulardan doldurup götürüyor. Özellikle göz akması ve bazı deri hastalıkları bulunanlar şifayı, bu suda arıyor” dedi.


Suyun cilt hastalıklarına iyi geldiğine dair sağlık raporunun bulunduğunu dile getiren Öztürk, “Küçük Ayazma diyoruz buraya. Bu suların yatağını bulacağız. Sıcak suyu çoksa kullanacağız.
Soğuk suyu da şişeleme yöntemiyle halka ulaştırmayı planlıyoruz. Soğuk suyun satışına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Böylesine bir potansiyeli değerlendirmek gerekiyor” diye konuştu.
Haber: Erdek Doğuş Gazetesi

28 Eylül 2018 2126 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

YORUMLAR