Erdek ve Güzellikleri nelerdir?

Erdek ve Güzellikleri nelerdir?

Erdek Marmara Denizinin ortasından başlayan ve sonra Bandırma sahillerine 1500 m.’lik bir toprak parçası ile bağlı olan Kapıdağ yarım adasında bulunuyor. Osmanlı döneminde Erdek’in en güzel şekilde anlatan Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinden kesitler sunalım. 1639 yıllarında iki kez Erdek’e gelen Evliya Çelebi Erdek’in tahtanı ve fevkani iki katlı evlerinden ayrıca hanlarından hamamlarından 4 mihraplı camilerinden 25.000 dönüm bağlarından misket üzümünden ve 9 çeşit şarabından bahsetmekte. Zeytinli Ada’dan bahsederken oraya girenlerin vücutlarının sıhhat ve afiyet bulduğunu anlatıyor. Ayrıca Zeytinli Ada’da MS 500’lerde inşa edildiği düşünülen Meryem Ana Kilisesi bulunuyor.

Seyit Gazi Tepesine çıkarak Erdek’i ayaklarınız altında bulabilir kafa dinleyebilirsiniz. Ayrıca uzun sahil şeridinde yürüyerek kafa dağıtabilirsiniz. Gezilecek yerlerden biraz bahsedelim. Cumhuriyet meydanı yalı mahallesinde bulunuyor. Şehrin en hareketli yerlerinden. Trafiğe kapalı alanda çınar ağaçlarının gölgesinde çay bahçeleri ile dondurmacıları ile restoran büfeler ile dükkânlar ile sizi rahatlatacak çok hoş bir yer.
                                           
Erdek’te hangi plajlar var?

Seyahate çıkarken sizi en çok ilgilendiren yerler plajlar kuşkusuz sizlere plajlardan bahsedelim birazda.

Çuğra plajı Erdek’teki en ünlü plaj olarak dikkat çekiyor. Çünkü denizin temizliği ve birden derinleşmeyen yapısı ve ince kumlu olması ve çuğra plajının buna ev sahipliği yapması nedeniyle en gözde plaj. Plajın etrafında sosyal yaşam alanları bulunurken yürüyüş için yolda bulunuyor.

Kurbağalı plajı ise oldukça meşhur olanlardan birisi. Seyitgazi tepesinin eteklerine kadar uzanan plaj yazlık konutların olduğu bölgede daha sakin. Plajdan ilerledikçe denizin derinliği artıyor. Plajın sonunda ise Arteka taş restoran güzel bir alanda bulunuyor.

Neler alabilirim?

Alışveriş yapmak isterseniz yeterli sayıda market dükkân mağaza bulabilirsiniz. Ayrıca hediye alabileceğiniz küçük tezgâhlar ve dükkânlarda yöreye özgü ağaç işleri, deniz kabuklarından yapılmış hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Zeytin zeytinyağı ve kırmızı soğan en gözde ürünlerden.


Size özet geçtik fakat Erdek’in güzellikleri saymakla bitmiyor. Sitemizden istediğiniz güzellikte hoş otelleri seçerek Erdek seyahatine ilk adımı atabilirsiniz. Kafanızı dinlemek için mutlaka uğramanız gereken bir yer Erdek. Ve fiyatların size oldukça makul geleceğine emin olabilirsiniz. İyi tatiller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir