Erdek’te neler var?

 Erdek’te neler var?

Erdek’te yakınlarında bulunan Kapıdağ’ın ormanlık iç bölgeleri de ilgi çekmekte ve doğa turizmi amacı ile kullanılmakta. Kapıdağ’da ilgi çeken başka bir durumsa Selanik gçömeni muhacir Pomakların yaşadığı bakır köyler bulunmasıdır. Cumhuriyet öncesi buralarda en yoğun Rum nüfusları yaşamakta imiş.

Kyzikos antik kenti kalıntı ve bulguları Bandırma’nın Arkeoloji müzesinde halka sergilenmektedir. Erdek’in 10-12 km dışında bulunan büyük bir medeniyetin yaşadığı Kyzikos kentinde ilk yaşayanlar Dolionlar’dır. Şehrin kurucusu da Kral Kyzikos olarak bilinmektedir. Antik kent adını buradan alır. Kyzikos’dan kalan tarihi güzellikler ise şöyle: Hadrianus tapınağı, kyzikos amfitiyatrosu, altıköşe kuleler, bouleuterion, Bergama kraliçesi apoolilonis’in adına oğulları tarafından yaptırılmış tapınak ve kirazlı manastırı olarak sayabiliriz.

İlçede uzun yıllardır belediye tarafından Kültür Sanat şenlikleri düzenleniyor. Burada değişik aktiviteler ile halk ve turistlere güzel olanaklar sunulurken zaman geçirmeleri sağlanıyor. 1959 yıllardan beri turizmde önemli rol olan Erdek sahil ve kumsalı ile ülkemizdeki en güzel plajlardan birine sahip. 12 km. uzunluğunda sahil şeridinde oteller, moteller, dinlenme tesisleri mevcut.
                                              Erdek’te nerede kalacaksınız?

Tam bu noktada biz devreye giriyoruz. Erdek’e geleceksiniz ama nerede kalacaksınız? Anlattığımız Erdek güzelliklerini görmeniz için konaklama sorununuzu ortadan kaldırıyoruz. Birçok otel seçeneğimizle sizlere güzel fırsatlar sunmaya çalışıyoruz. Kendinize en uygun seçenekleri seçerek konaklama probleminden Erdek’e gelmeden önce bile kurtulabilir rahat bir nefes alabilirsiniz. Erdek’in daha bir çok farklı güzellikleri bulunuyor. Genellikle yerli turistlerin geldiği Erdek sakin ve huzur için birebir. Belli noktada çok derin olmayan denizi, ayrıca denizinin berraklığı sahilinin ince kumu sizde hoş etkiler bırakacak. Ayrıca bir çok tarihi eser ile geçmişe tanıklık edeceksiniz. Yeşili seviyorsanız yeşilin bir çok tonunu görerek huzur bulacaksınız. Balığa doyacaksınız. Tabi Ege’ye geldi iseniz Zeytin ve Zeytinyağı ürünleri almadan olmaz. Erdek’in en ünlü şeylerinden biriside zeytin ve zeytinyağı. Orijinal bu doğal yağları almadan ayrılmayın. Ayrıca kırmızı soğanı da meşhur Erdek’in. Burada doğal yöresel yemeklere rastlamanız da mümkün. Rumların etkisi ile değişik damak tatları da elde edeceksiniz. En kısa sürede bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir