Güzel bir seçim Bandırma

               Güzel bir seçim Bandırma

Marmara bölgesinde bir çok popüler turizm merkezi bulunuyor. Bandırma hem sınırlarında hem de güzelliklere sahip yerlere yakın olması nedeniyle bir çok güzelliklere sahip. Bandırma ilçesinde dünyaca ünlü kuş cenneti bulunuyor. Çevresinde ise Avşa Erdek gibi muazzam tatil beldeleri yer alıyor. Ayrıca termaz turizm açısından önemli yere sahip Gönen Manyas noktaları ile oldukça zengin çevresi var. Şimdi biraz Bandırma’dan bahsedeceğiz.

Örenyerleri: Halen kazılar sürmektedir. Daskyleion ve Kyzikos antik kentleri Bandırma’da bulunuyor. Bu kentleri giderseniz kesinlikle ziyaret edin. Bandırma’ya 10 km uzaklıkta bulunan Örenyerlerinden çıkan arkeolojik eserler müzede sergileniyor.

Bandırma Arkeoloji Müzesi: Daskyleion ve Kyzikos gibi antik kentlerden çıkarılan eserler burada sergileniyor. 4.500 m2’lik alana yayılmış müzede birçok antik kent eseri bulunuyor.

Kuş Cenneti: Bandırma denince akla il gelen mekânlardan bir tanesidir. Bölgede en önemli turizm merkezlerindendir. Eşi benzeri olmayacak kadar güzel bir doğa harikasıdır.  Bandırma’ya 20 km.’lik uzaklıkta bulunur.

Bandırma’da neler yiyebileceğinizi anlatarak bitirelim.
1.) Balıkesir Mantısı: Diğer mantı türlerine göre büyük olan bu mantıda içine kıyma konulmaz üstüne tavuk parçaları eklenir.
2.)Balıkesir denilince akla zeytin ve zeytinyağı geliyor Bandırma’da da bu ürünler revaçta.
3.)Höşmerim: Peynirden üretilen höşmerim Bandırma yöresinde meşhurdur.
4.) Kızılcık Şurubu: Kızılcığın kaynatılıp ardından sulandırılması ile elde edilir. Bandırma köylerinde bulunur.
5.) Lor tatlısı: Lor peynirini bilirsiniz burada lordan güzel bir lor tatlısı yapılıyor.
6.) Börülce: Lezzetli ve sağlığa faydası nedeniyle börülce güzel bir besindir. Bölgede pek çok doğal şey gibi börülcede üretilip tüketilmektedir.
7.) Ayran: Bandırma’ya gelmişken Susurluk’a uğrayıp köpüklü ayran içmeden ayrılmayın. Çoğu yerde bulunur.

Bandırma bahsettiğimiz gibi bir çok güzel mekânlara yakınlığı olsun kendi içerisinde belli gezilecek yerleri olsun Balıkesir’e uğramışken gelinecek yerler arasında yer alıyor. Bandırma deyince aklınıza direk yüzmek gelebilir. Fakat Bandırma’da yüzmeniz biraz zor burada liman ünlü fakat sanayileşme çok iyi olduğu için denizde Bandırma Merkez’de yüzülmüyor. Bandırma’da konaklamak içinde sitelerimizden yararlanarak kendinize uygun şekilde plan yaparak Balıkesir’in bir çok yerini gezecek şekilde plan yapabilirsiniz. Konaklama konusunda sizlere bir çok fırsat sunuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir