Tarihin ve Medeniyetin evladı Bursa

 Tarihin ve Medeniyetin evladı Bursa

Bursa tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve Osmanlı Devleti’nin eski başkenti olması nedeniyle çok önemli bir şehirdir. Tarihi olarak mükemmel sanat şaheserlerini içerisinde barındıran kentte bunun dışında doğal güzelliklerde bulunmaktadır. Yerli yabancı turistlerin akın ettiği bir şehir konumundadır. Sizlere kısa kısa gezilecek yerlerden bahsedeceğiz.

1.)Ulu Cami: Bursa denilince akla gelen ilk yerlerdendir. Tarihi ve mimariyi harmanlamıştır. Yıldırım Bayezid Han tarafından yaptırılmıştır. Özellikle Mimarisi muhteşemdir. İçerisinde minberinde çok güzel motif ve işlemeler bulunur.

2.)Koza Han: Ulu Camii ve Orhan Camii arasında yer alır. Osmanlı döneminde ipek böceği kozalarının satıldığı yerdir.  İpek kumaşların hem maddesi olan ipek böcekçiliğine merkez olmuştur vakti zamanında. Bursa’nın en mühim alışveriş merkezlerinden birisidir. 2 katlı olup 95 odaya sahiptir. Alt katında 45 üst katında 50 odası bulunmaktadır. Kurulduğu günden bu yöne restorasyon çalışmaları ile günümüze kadar gelmiştir. Ortasında 2 katlı türünün ilk örneği ilgi çekici bir mescit vardır. Altında ise şadırvan bulunur.

3.)Emir Sultan Cami ve Külliyesi: 15.yy’da inşa edilmiştir. Yıldırım Bayezid’in kızı tarafından eşi Emir Sultan Hazretleri adına yaptırılmıştır. Türkiye’de Eyüp Sultan Hazretlerinin türbesinden sonra en çok ziyaret edilen 2. türbedir. Emir Sultan Camii asırlık ağaçlarla sarılmış, her yerden görülebilir. Camiye giderek tarihe tanıklık edebilirsiniz.

4.)Bursa Kalesi: Bithynialıların M.Ö. 1.yy’da inşa ettiği düşünülmektedir. Tarihin en eski kalelerindendir. Roma, Bizans ve Osmanlı tarafından kullanılmıştır. 5 adet kapısı vardır. Gezginlerin yazılarında bahsettiği bir kaledir. Oldukça ihtişamlıdır.

5.)Osman Gazi türbesi: Bursa’ya gittiğiniz zaman şehrin sahibi diyebileceğimiz Osman Gazi’yi ziyaret etmeden dönmeyin. Osmanlı Devleti’nin kurucusudur. Osmanlı döneminde bir kuşatma sırasında şimdiki türbe alanını göstererek vefat ettiğinde buraya gömülmek istediğini söylediği rivayet olunmuştur.

6.)Irgandı Köprüsü: Gezilecek en güzel yapılardan birisidir. Bursa tarih ve kültür yolunun en önemli geçiş noktalarındandır. Floransa,Venedik,Bulgaristan da örnekleri bulunan 4 arastalı 4 köprüden birisidir. Kaynaklara göre köprünün üzerinde 31 dükkan 1 mescit ve 2 ahır olduğu anlaşılmaktadır. Dünya üzerinde çok az örneği vardır. Üstünde geleneksel bir çok güzel mekanlar açılmış olup siz değerli ziyaretçilerini beklemektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir