Otel Ekle

Erdek Otelleri ve Ocaklar Otelleri

Otel Ekle
Tatlısu Köyü(mahallesi)

Tatlısu Köyü (mahallesi)

Adını köyün birkaç noktasında bulunan Kapıdağ’ ın derinliklerinden gelen kaynak suyundan alıyor. Eski bir Ermeni köyü olan Tatlısu uzun kumsalları ve pırıl pırıl denizi ile şirin bir sayfiye yeri. Yazın tatilcilerle dolup taşar, kışın ise sakin bir balıkçı köyüdür.
Bu dönemde tüm Kapıdağ Yarımadası Rum köylerinden oluşurken yalnızca Tatlısu , eski adıyla Ermeni Köyü , Ermenilerden ve Hamam Köyü Türk köyü olarak kurulmuştur . 1923 yılında yapılan Trakya’daki Türklerle Turkiye’deki Rumların değişimini öngören anlaşma gereği bugünkü halkı göçmen ( mübadil ) olarak buraya yerleşmiş. Bu nedenle köyün ismi eski yaşlılar arasında geçtiğimiz yıllara kadar Ermeni Köyü olarak da anılmış. Köyde o günlerden kalma eski yapılar maalesef yıkılmış ve yok olmuş.
Köyün gelenek, görenekleri , yemekleri yöresel ve bölgesel karakteristikleri yansıtmaktadır . Yaz aylarında bir sayfiye yeri olması dolayısıyla oluşan kalabalık nüfusa sahip oluyor.
Tatlısu’nun sahil bandında ki çay bahçeleri bulunuyor yaz – kış açık. Dalgakıranının çevirdiği iskeleyi, denizi, iskelede bağlı bulunan balıkçı kayıklarını, çocukların deniz keyfini ve Bandırma’yı uzaktan serin çınar ağaçlarının gölgesinde izleyebilir, taze çayınızı yudumlayarak seyre dalıp huzur bulabilirsiniz.
Tatlısu’da yemek ihtiyacınızı karşılayacak alternetiflere sahip bir kaç adet restoran da bulunuyor. Sabah saatlerinde iskeleye gelirseniz balıkçılardan taze mevsim balıklarını satın alabilirsiniz . Köyün/ mahallenin etrafında bulunan küçük koylarda sayfiye evleri dikkat çeker , buralarda konaklayanlara hizmet için küçük bakkal , market , çaybahçeleri ve restaurantlarda yer alır .
Tatlısu’ya ulaşım Bandırma üzerinden sağlanıyor. Yaz mevsiminde 15 dakikada bir araç bulunur , kış mevsiminde köy/ mahalle taşıma kooperatifinin araçlarının saat başı seferleri ile köye ulaşabilirsiniz.
Bandırma’dan özel araç ya da minibüslerle Erdek yolunu takip ederek Bagfaş Fabrikası’nı geçtikten sonra yolun sağa ayrıldığı kavşaktan 5 km. sonra (Aşağıyapıcı Köyü’nü de geçerek) Tatlısu’ya ulaşabilirsiniz. Yolun bu kısmı ve yerleşim yerleri antik çağdan kalma Kyzikos harabeleri üzerinde kurulmuş. Erdek ve çevresindeki bu köylerde yapacağınız gezintilerde her an karşınıza bu dönemden kalma kalıntılar çıkabilir.
Tatlısu sınırları içinde 2 otel bulunmaktadır .

28 Eylül 2018 1644 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

YORUMLAR