Otel Ekle

Erdek Otelleri ve Ocaklar Otelleri

Otel Ekle
Erdek’te Kaybettiğimiz Kaliteli Turisti Geri Kazanmalıyız.
Erdek Resimleri

Erdek’in çok güzel doğal güzelliklere sahip olsa da benim gördüğüm en önemli eksiklik koordinasyon ve planlama zayıflığının olması. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ancak bunlar birbirinden bağımsız şekilde oluyor. Erdek turizme bütünsel olarak bakmalı. Diğer bir deyişle günü birlik yani günü kurtarma amaçlı bakılmaması gerekiyor.

Hükümet planlamalarından,turizm sektörü profesyonellerine, Büyükşehir ve ilçe belediyesine kadar koordine eksikliği var.

Kısa vadeli, günü kurtarmak yerine daha uzun vadeli planlamalar çerçevesinde turizmin koordine edilmesi gerekiyor. Öte yandan turist açısından olaya baktığımız da her kurumun ya da birimin fikri ve bilgisi var ancak bütünsel anlamda bir kaynak yok. Mesela turistlerimizi tanımıyoruz. Hangi profile ne zaman nasıl davranmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

Turizmde yaşanabilecek olası krizleri ekarte edebilmek için de Erdek’in hem turizm çeşitlendirmesine hem de pazar çeşitlendirmesine gitmesi lazım. Çeşitlilik evet önemli ama düşünülmüş çeşitlilik çok daha önemli. Bunun bilincinde olup o şekilde hareket edersek çok daha verim alırız. Erdek ve Ocaklar haricindeki bölgeleri canlandırmak için turizmi geliştirecek aktivitelerin de yapılması gerekiyor.

Peki nasıl yapacağız?

Önce ürünün kurgulanması gerekiyor. Bunun Erdek’te çok yapıldığını düşünmüyorum. ilçenin özelliklerine göre tanıtım kurgusu hazırlanmalı ve ona uygun tanıtımlarla pazarlaması yapılmalı. Belediye,oteller, acenteler, rehberler bunların hepsi tanıtımlar yapıyor ancak aralarında bütünsel olarak koordinasyon yok.

Erdek’te kaybettiğimiz kaliteli turisti geri kazanmalıyız. Bunun için genel hatlarıyla değerlendirecek olursak turizmde fiyatların düşmesi ne yazık ki ucuz turistin yolunu açtı. Evet! Bir geri dönüş var ama bu turist profili ne kadar kaliteli ona bakmak gerekiyor. Sektörden duyduğumuz söylemlere göre gelir açısından otelleri tatmin etmediklerini, odaların veya hizmetlerin iyi kullanılmadığını görüyoruz. Bunun için ‘Erdek’e nasıl bir turist profili geliyor, biz nasıl bir turist istiyoruz ve istediğimiz turist profilinin Erdek’e gelmesi için neler yapabiliriz’ gibi soruları oturup yanıtlamamız gerekiyor.

Neden kaliteli turizm acenteleri Erdek’i tanıtmıyor? Neden Hiç bir acentenin ana sayfalarında Erdek otelleri yok hatta Erdek otelleri diye bir link yok!

Hal böyle olunca sektöre yol gösterecek, yardım edecek bir takım çalışmalar, teşvikler veya eğitimler yapılmalı. Çünkü destinasyonu iyi satmazsanız otelinizin de şansı daha da azalacaktır. Sadece birkaç otelin tanıtımı ile ilçe kurtulmaz. Bir an önce birlik olmalı, turizmin içinden siyaseti, küslükleri ve kıskançlıkları bitirmeliyiz. Otelciler arasında birlikte şunu yapalım dendiğinde o falanca partiden ben onla beraber olmam, yada geçmişte bana böyle yapmıştı ben onla olmam gibi düşünceler birliktelikleri engelliyor lütfen profesyonel düşünün, olaya sadece günü birlik bakıp işte ‘doluluk oranlarımızı kurtaralım, şu kadar turist ağırlayalım’ gözüyle bakan yerlerde var.

Gürcan Kanaoğlu

28 Eylül 2018 1698 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

YORUMLAR