Otel Ekle

Erdek Otelleri ve Ocaklar Otelleri

Otel Ekle
Erdek Zamanı Festivali 5 Mayısta Hıdırellez ile Başlıyor
Seyitgazi Tepesi Erdek - Erdek resimleri

Erdek Zamanı Festivali 5 Mayısta Hıdırellez ile Başlıyor.


Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Erdek Zamanı Festivali’nin ilk bölümü , 5 – 6 Mayıs tarihinde Hıdırellez Şenlikleri ile başlayacak.

Yaz sezonu boyunca, her ay düzenlenecek organizasyonlarla toplam 5 ayrı bölümden oluşan “2. Erdek Zamanı” Festivalinin ilk bölümü olan “Hıdırellez Şenlikleri” programı belli oldu.

Hıdırellez ne demek? Her yıl Türkiye’nin birçok bölgesinde coşkuyla kutlanan Hıdrellez şenlikleri, Renkli görüntülere sahne oluyor. Hıdırellez bolluğun bereketin sembolü Hızır ile İlyas’ın yıl içerisinde bir araya geldiği bayram günüdür. Türk-İslam tarihinde büyük bir öneme sahip olan bu günde çeşitli gelenek ve adetler yerine getirilir.

Hıdırellez gününde baharın gelişi ile bolluk ve bereketin artması için çeşitli dileklerini gül ağacına asarlar. Hıdırılellez 5 Mayıs gecesi başlayıp ve bir sonraki gün de akşamına kadar devam edecek. Hıdırellezde dileklerin kabul olması için gül ağacının dibine şekiller çizilir notlar bırakılır. Hıdırellez Sabahı da o notlar alınıp suya bırakılır. Erdek’tede Hıdırellez sabahı Seyitgazi Tepesine çıkılır.

Erdek Zamanı Hıdırellez Şenliği programı 5 Mayıs Cumartesi akşamı saat 19:00’da, Ali Haydar Sarı Sahil Bandı girişinde “Erdek Zamanı Bando Takımı” eşliğinde, kortej yürüşü ile başlayacak. Kortej yürüyüşünün ardından, 6 Mayıs sabah 04:00-05:00 arasında Seyitgazi Tepesine çıkılacak, Seyitgazi’de sabah kahvaltısı,(çorba,zeytin,peynir,lokma ve çay) geleneksel hıdırellez ateşi yakılacak. Dilek tepesinde, vatandaşlarımız dilek ve duaları sonrasında, dileklerini denize bırakacaklar.
Diğer taraftan festival boyunca Halk Pazarı açılırken, iki günlük şenlikte; dans ve ritim gösterileri, halk oyunları, halk konserleri coşkusu ile taçlanacak.Erdek Zamanı Festivali bu sene 5 bölüm halinde gerçekleşecek. İlk bölümü 5 – 6 Mayıs Hıdırellez Şenlikleri ile başlayacak. Yaz boyunca çeşitli etkinlikler olacaktır. Haziran ayında Kiraz Festivali, Temmuz ayında Aşk Festivali, Ağustos ayında Kültür Festivali, Eylül Ayında Barış Festivali gerçekleşecektir.

Erdek dışından gelecek misafirlerimiz için Erdek Otelleri sizleri bekliyor.

28 Eylül 2018 1323 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

YORUMLAR